PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10012797}

Niebezpieczne związki

Les Liaisons dangereuses
4,5 2 183
oceny
4,5 10 1 2183
2,7 3
oceny krytyków
Niebezpieczne związki
powrót do forum filmu Niebezpieczne związki

Powieść de Laclosa bardzo lubię, także za formę.
Na przestrzeni lat obejrzałam 6 różnych filmowych wersji "Niebezpiecznych związków", od klasycznych po te ze zmianą czasów, postaci, imion, itd.
Wersja francuska z 2022 roku wcale nie jest wg mnie tak zła, jak może wskazywać na to ocena na filmwebie.
Trafiłam na nią przypadkowo i przyznam, że dobrze się bawiłam odnajdując motywy z książki.
Mimo zmienionych imion bez problemu odnalazłam w postaciach ich literackie odpowiedniki, podobnie z sytuacjami.
Uwspółcześniona wersja - tak, bez zadęcia - zdecydowanie tak, z przymrużeniem oka - tak, i baaaardzo francuska (pod wzdględem mentalności, obyczajowości, swobody podejścia do tematu).
Ciekawa byłam, czy zakończą zgodnie z wersją książkową i być może właśnie zakończenie mnie trochę rozczarowało, ale ogólnie - podobało mi się zupełnie inne podejście do oryginału.


abigail_

I jeszcze o obsadzie : aktor grający "Valmonta" - aż sprawdziałam - to chyba jego debiut, zdaje się, że jest muzykiem (raperem?). Wg mnie zagrał bardzo naturalnie i przekonująco. Chyba najmocniejszy punkt tej ekranizacji, obok reżyserii.
"Madame de Tourvel" - uroczo niewinna i rozsądna, a "Cecile" - naiwno-głupiutka, ale na końcu pokazuje pazur.
Najbardziej stereotypowo wypadła "Markiza", trochę szkoda.
Wszystkie postacie poboczne - przerysowane, ale taka konwencja.
Film nie dla każdego, na pewno nie dla konserwatystów, ale nakręcony "z jajem" i odwagą.
Trzeba tylko wejść w tę konwencję.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones