PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36603}

Jeśli dziś wtorek, to jesteśmy w Belgii

If It's Tuesday, This Must Be Belgium
6,4 571
ocen
6,4 10 1 571
Jeśli dziś wtorek, to jesteśmy w Belgii
powrót do forum filmu Jeśli dziś wtorek, to jesteśmy w Belgii

Bardzo miło popatrzeć na starą, normalną Europę, piękne krajobrazy, piękne kobiety w pięknych kolorowych strojach, fajnych zwykłych facetów bez tatuaży i kolczyków. No i fajna muzyka. I piękna Susanne na pierwszym planie.

kotek38

Piękne czasy, w których nie można było wyrazić tego kim się jest, a wszelka inność była piętnowana i tępiona ^^

ocenił(a) film na 9
Delia_Dalia

I to wszystko zobaczyłaś właśnie na tym filmie, tak?

kotek38

Potraktowałam to jako ciekawostkę jak było kiedyś, ale mam wątpliwości co do tego czy było wtedy lepiej :P Sama mam tatuaż i nie do końca rozumiem twój komentarz, daj ludziom wyrażać to kim są i nie pakuj ich w jakieś ramy, dobrze?

ocenił(a) film na 9
Delia_Dalia

W jakież to ramy ja kogokolwiek pakuję? Czy chcesz powiedzieć, że skóra oszpecona tatuażem to wyraz jakiejś wzniosłej idei?

kotek38

Oszpecona? Dla ciebie może i tak, dla innych jest to sztuka, ja zaliczam się do tego grona :) Nie mówię tutaj o źle wykonanych tauazach, które faktycznie mogą szpecić, nie mówię też o tatuażach wulgarnych i niczego sobą nie reprezentujących, ale o tej społeczności ludzi z tatuażami, których twoje oczy nie dostrzegają, czyli tatuaże pięknie wykonane, przedstawiające coś co ma dla kogoś wielkie znaczenie, tak istotne, że chce je pokazać na swojej skórze, ja mam taki tatuaz :) Nie wchodź z butami w cudze życie, dla kogoś twoje ciało może być szpetne, średnio to miłe gdy ktoś w ten sposób cię obraża, jak uwazasz? Sztuka ma wiele twarzy, podobnie jak piękno :)

ocenił(a) film na 9
Delia_Dalia

Nie odpowiedziałaś w jakie to ramy zapakowałem kogokolwiek zachwycając się filmem. Po drugie, to zdaje się Ty weszłaś (z butami czy bez) w mój pozytywny odbiór tamtej rzeczywistości. A jeśli uznajesz, że ciało ludzkie jest z natury na tyle brzydkie, że trzeba korygować nieodwracalnie jego wygląd - cóż, masz pełne prawo do tego. Koryguj! Ciekawe też dlaczego poczułaś się aż tak obrażona komentarzem, który w żaden sposób Cię nie dotyczył? Skąd taka nadwrażliwość?

kotek38

Podkreślając, że kiedyś ludzie wyglądali lepiej, bez tatuaży i kolczyków, spakowałeś osoby z tatuażami do ramy "gorsi", nawet jeśli nie o to ci chodziło to taki sens wybrzmiewa z twojej wiadomości, polecam czytać to co się napisało jak NIE CHCE się nikogo urazić :) Owszem, poczułam się urażona, bo twój komentarz uderza w środowisko ludzi z tatuazami, którego jestem częścią, więc naturalnym odruchem jest obrona :) Nie uwazam, że ciało bez tatuaży jest szpetne, nie wiem skąd ten pomysł. Nawiązałam tylko do twoich slów, że tatuaże szpecą ciało, odwracając to w twoim kierunku, bo równie dobrze coś co jest częścią ciebie jak blizna czy pieprzyk może być dla kogoś odpychające i ciekawi mnie jak ty byś się poczuł gdyby ktoś w twoim otoczeniu nazwał twój wygląd szpetnym, empatia nie boli ^^ Dyskusja zmierza donikąd, więc krótko mówiąc: na przyszłość zastanów się dwa razy zanim wstawisz komentarz uderzający w kogoś, bo jego treść może urazić, a jeśli nie taki jest twój zamiar to tym bardziej lepiej unikać takich sytuacji :) Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
Delia_Dalia

Tak na prawdę urażony jest tylko ten kto chce poczuć się urażony. Ma więc ku temu jakiś swój prywatny powód. Ale muszę się z Tobą zgodzić - dyskusja zmierza donikąd. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
kotek38

Ładnie i bez fałszywej poprawności napisane. Dodałbym, że miło mi także, że nie widzę tu nierobów z komórkami oraz Afrykę i Azję w niestrawnych ilościach. Co do tatuażu - masz rację.

ocenił(a) film na 9
Krzypur

Pozdrawiam:-)

kotek38

Co to znaczy "normalna Europa"? Film miał premierę na wiosnę 1969 r. Europa przedzielona jest "żelazną kurtyną", pół Europy żyje w krajach komunistyczej dyktatury.

Rok wcześniej przez Europę Zachodnią przewalały się głośne protesty studentów. (We Francji protesty studentów, strajk powszechny i zamieszki. Przerwany festiwal w Cannes.) Rok później w RFN zacznie działalność terrorystyczna Frakcja Czerwonej Armii. W Wlk. Brytanii dopiero co zniesiono penalizację stosunków homoseksualnych, nadal penalizuje się je w RFN. W 1969 r. kobiety nadal nie mogą głosować w Szwajcarii. W Hiszpanii i Porugalii ciągle trwają dyktatury.

Piszesz te słowa o "normalnej Europie" na polskim portalu. Wzdychając więc do tej normalnej Europy nie zapominaj, że rok wcześniej zdławiono w Polsce protesty studentów, latem 68 wojska Układu Warszawskiego (w tym polskie) najechały na Czechosłowację. W styczniu 1969 w proteście przeciwko tej zbrojnej interwencji podpalił się Jan Palach. Było to pierwsze samopodpalenie-protest w Czechosłowacji. Rok później polskie władze krwawo zdławią protesty robotników.

Ale najważniejsze, że Europa była wtedy "stara" i "normalna", a faceci nie mieli tatuaży, prawda?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones